Koła pasowe są częścią większego mechanizmu, zwanego przekładnią pasową. Jak są produkowane? Jakie rodzaje kół możemy znaleźć na rynku? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.
Przekładnie pasowe są komponentem, biorącym udział w napędzaniu maszyn przemysłowych. Składają się z kół pasowych oraz odpowiednio dobranych pasów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie przekładnie pasowe są wykorzystywane, zapraszamy do przeczytania artykułu.
Jak produkuje się koła pasowe?
Proces tworzenia koła pasowego nie jest aż tak złożony, jak proces produkowania innych komponentów, pracujących w maszynach przemysłowych. W tym przypadku koło wykonuje się sposobem zwanym odlewaniem. Taką formę następnie obrabia się w odpowiedni sposób, szlifuje i hartuje, by elementy, które mają kontakt z pasami, nie ścierały się i nie zużywały za szybko. Każde koło pasowe zbudowane jest z piasty oraz wieńca. Dostępne są także modele wyposażone w ramiona. Wybór odpowiedniego wariantu do przekładni pasowej jest bardzo ważne, ponieważ zadaniem koła pasowego jest między innymi minimalizowanie drgań oraz zabezpieczenie, by nie przeniosły się one na napęd.
Podział kół pasowych
Podziały komponentów stosowanych przy budowie maszyn dokonywane są według różnych kryteriów. W przypadku kół pasowych rozróżnienie to związane jest z typem pasa napędowego, który ma zostać użyty w przekładni, a także z tym, w jaki sposób będzie on przylegał do koła. I tym samym na rynku możemy znaleźć koła pasowe:
- gładkie
- zębate
- wielorowkowe
- warianty z pojedynczym rowkiem
Te ostatnie, a mianowicie pasy z pojedynczym rowkiem są świetnym rozwiązaniem dla pasów klinowych. Modele gładkie najlepiej sprawdzają się z pasami gładkimi. Kolejne warianty dobieramy analogicznie.
Jeśli potrzebujesz komponentu gwarantującego niezawodność – na przykład do silnika spalinowego – najlepszym rozwiązaniem będą koła pasowe mające rowek umieszczony w poprzek. Nie bez powodu, ponieważ taka konstrukcja doskonale zabezpiecza całość przed ewentualnymi poślizgami.
W przypadku kół zębatych i pasów warto inwestować w produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dlaczego? Ponieważ w przekładniach zębatych poziom tarcia między pasem a kołem jest na wyższym poziomie, a wykorzystanie lepszego materiału znacząco je redukuje.
Zastosowanie przekładni pasowej
Przekładnia pasowa składająca się z odpowiednio dobranych elementów znajdzie zastosowanie w każdej branży przemysłowej. Najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle rolniczym i motoryzacyjnym. Jest w stanie zagwarantować płynną i bezawaryjną pracę w piłach, narzędziach do cięcia drewna, a także w młockarniach.
Jak każdy komponent, również i przekładnia pasowa ma swoje wady i zalety. Do plusów zalicza się przede wszystkim brak podatności na drgania, równomierne rozkładanie ciężaru, płynny ruch czy cichą pracę. Przekładnie jednak są dużym komponentem, nienadającym się do ograniczonych miejsc.