Czym różnią się pasy klinowe od pasów płaskich?

Home  /  Blog  /  Czym różnią się pasy klinowe od pasów płaskich?

Opublikowano: Maj 10, 2022, Autor: , Kategoria: Blog, By , Z Brak komentarzy

Czym różnią się pasy klinowe od pasów płaskich? Gdzie znajdą zastosowanie modele klinowe, a w jakich aplikacjach wykorzystuje się wariant płaski? Jakiej marki pasy klinowe i pasowe warto wybrać? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Pasy klinowe a płaskie – jakie są różnice?
  2. Gdzie stosuje się pasy klinowe i płaskie?
  3. Polecane pasy klinowe i pasy płaskie

Na rynku aktualnie można znaleźć różnego rodzaju pasy napędowe. Niewątpliwie do najpopularniejszych zalicza się pasy klinowe, chociaż kiedyś częściej wykorzystywano modele płaskie. Czym różnią się oba rozwiązania między sobą? Gdzie znajdą zastosowanie pasy klinowe, a gdzie płaskie? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym wpisie. W dalszej części natomiast wskazujemy, na które rozwiązania niemieckiej marki Optibelt warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!

Pasy klinowe a płaskie – jakie są różnice?

Pasy klinowe a płaskie – jakie są różnice?To, co różni między sobą pasy klinowe i płaskie, to przede wszystkim budowa. Standardowe pasy płaskie produkuje się z kompozycji poliamidów, tkaniny poliestrowej lub aramidowej. Klinowe modele natomiast z reguły zbudowane są z poliamidowych lub stalowych linek w nośnej warstwie, kauczuku lub gumy w podatnej warstwie i z trzeciej warstwy, którą wykonuje się z wybranej tkaniny i łączy z gumą. Pasy klinowe dodatkowo owijane są kordową albo płócienną taśmą.

Kolejną różnicą jest metoda działania. Popularne paski klinowe prowadzone są w trakcie pracy przez specjalne rowki wpustowe kół pasowych, natomiast działanie komponentów płaskich opiera się głównie na tarciu. Te ostatnie z reguły montuje się z kołami pasowymi w wariancie wypukłym.

W porównaniu do modeli klinowych pasy płaskie wyróżniają się większą elastycznością oraz mniejszymi stratami energii. Jest to spowodowane przez brak rowków wpustowych oraz mniejszą powierzchnię przekroju poprzecznego. Klinowanie się w kole pasowym pasów klinowych natomiast sprawia, że takie rozwiązanie traci więcej energii i jednocześnie szybciej się zużywa.

Gdzie stosuje się pasy klinowe i płaskie?

Gdzie właściwie stosuje się pasy klinowe? Komponenty tej kategorii doskonale sprawdzają się w maszynach, które wykorzystuje się w branży ciężkiej. Najczęściej montuje się je w napędach rolkowych przenośników, szlifierkach czy maszynach do obrabiania drewnach. Pasy płaskie pracują głównie w napędach pasowych i tam też znajdą zastosowanie. Poleca się je między innymi małym elektrowniom wodnym, maszynom włókienniczym, wentylatorom czy do pracy w prasach.

Polecane pasy klinowe i pasy płaskie

Polecane pasy klinowe i pasy płaskieGrupa pasów klinowych obejmuje wiele wariantów. Dostępne są między innymi paski klinowe klasyczne, uzębione, szerokoprofilowe, wąskoprofilowe, wąskoprofilowe uzębione, dwustronne oraz zespolone. Jeśli zależy Ci na wydajnych i bezawaryjnych rozwiązaniach, koniecznie sprawdź produkty proponowane przez popularną niemiecką markę Optibelt.

Pasy klinowe wąskoprofilowe marki Optibelt

Z modeli wąskoprofilowych polecamy szczególnie serię optibelt RED POWER 3 S=C Plus, optibelt BLUE POWER czy optibelt SUPER XE-POWER PRO M=S. Te pierwsze obejmują pasy klinowe nowej generacji, które wyróżniają się o 50% większą wydajnością, dzięki czemu możesz wykorzystać mniejsze napędy. Zakres temperatury roboczej w przypadku modeli RED POWER 3 S=C wynosi -30 – 100 stopni Celsjusza. BLUE POWER to komponenty z kordem aramidowym, które doskonale sprawdzą się w dużych i mocno obciążonych napędach. Wykazują dwukrotnie większą moc w porównaniu ze standardowym pasem w płaszczu. Super XE-POWER PRO M=S natomiast to seria obejmująca nowe, bezobsługowe rozwiązania. Zakres temperatury roboczej w przypadku tego wariantu wynosi -40 – 120 stopni Celsjusza. Komponenty gwarantują spokojną pracę, nawet tam, gdzie występują ogromne momenty obrotowe.

Pasy klinowe szerokoprofilowe Optibelt

W przypadku szerokoprofilowych rozwiązań polecamy szczególnie serię VARIO POWER. To produkty wyróżniające się długą żywotnością, wysokim przeniesieniem mocy, ogromną wytrzymałością poprzeczną i odpowiednio dużą elastycznością. Zakres temperatury pracy wynosi -30 – 90 stopni Celsjusza. W produktach tych stosuje się kord poliestrowy lub aramidowy, wyróżniający się świetną odpornością na rozciąganie. Sam pas klinowy szerokoprofilowy zapewnia spokojną pracę również wtedy, gdy występują duże prędkości.

Interesują Cię pasy Optibelt klinowe? Już teraz sprawdź katalog pasów napędowych producenta i znajdź optymalną opcję dla swojej maszyny. Masz problem z dobraniem pasa klinowego? Skontaktuj się z naszym technikiem! Wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

polityka-zwrownowazonego-rozwoju

CSR