Jakie łożyska do większych obciążeń warto wybrać? W wielu tego rodzaju aplikacjach montuje się między innymi łożyska stożkowe! Czym są łożyska stożkowe i jakie mają zalety? Szczegóły na temat łożysk stożkowych znajdziesz w poniższym artykule.
- Co to jest łożysko stożkowe i z czego się składa?
- Jakie zalety mają łożyska stożkowe?
- Kiedy montuje się łożyska stożkowe?
Łożyska toczne to kategoria, która obejmuje komponenty różniące się między sobą nie tylko kształtem elementów tocznych, ale i możliwościami. Możemy podzielić ją na dwie mniejsze grupy, a mianowicie na łożyska kulkowe oraz wałeczkowe. O ile w kulkowej grupie elementy toczne bez względu na budowę całego łożyska nie zmieniają swojego kształtu, o tyle w wałeczkowych modelach części toczne mogą znacząco się od siebie różnić. Na przykład produkuje się łożyska toczne wałeczkowe z elementami w kształcie igiełek, baryłek czy stożków. W dzisiejszym wpisie omawiamy kwestię tych ostatnich. Jeśli więc interesują Cię łożyska do wysokich obciążeń, polecamy sprawdzić właśnie stożkowe rozwiązania. Co to jest łożysko stożkowe i z czego dokładnie się składa? Na pytanie odpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.
Co to jest łożysko stożkowe i z czego się składa?
Jeśli chodzi o łożyska stożkowe od innych rozwiązań wałeczkowych różnią się nie tylko kształtem elementów tocznych, ale i pierścieni. Standardowe łożysko stożkowe składa się z pierścieni i wałeczek, które kształtem przypominają stożek — stąd właśnie ich nazwa. W wersji jednorzędowej komponentu mają zdolność przejmowania nie tylko sił poprzecznych, ale i wzdłużnych — przy czym tylko w jednym kierunku. Z tego względu często na jednym wale montuje się dwa rozwiązania.
Ogólnie łożyska stożkowe są komponentami rozłącznymi. Co to oznacza? Otóż to, że pierścienie można montować osobno, niezależnie od siebie. Dzięki temu sama instalacja nie sprawia zbyt dużych problemów. Luzy również reguluje się w trakcie montażu.
Wybierając łożyska stożkowe, musisz pamiętać, że poszczególne modele mogą różnić się od siebie na przykład kątem działania. Najczęściej kąty te określa się mianem normalnego, stromego lub średniego. Popularna seria 313 wyróżnia się dużym kątem działania, co sprawia, że takie rozwiązania doskonale sprawdzają się tam, gdzie występują bardzo duże obciążenia osiowe w stosunku do obciążeń promieniowych. Będą równie świetną opcją dla aplikacji, która wymaga od łożyska wysokiej sztywności — szczególnie we wzdłużnym kierunku.
Przy łożyskach stożkowych warto jeszcze pamiętać o jednej kwestii. A mianowicie — im większy kąt działania, tym większa zdolność do przenoszenia obciążeń osiowych.
Klasyczne łożyska stożkowe wyposaża się w koszyk tłoczony ze stalowej blachy. Komponenty tego rodzaju wykonuje się w normalnej klasie dokładności oraz wysokiej (P6). Na zamówienie producenci projektują specjalne rozwiązania mniejszych rozmiarów w precyzyjnej klasie (P5).
Jakie zalety mają łożyska stożkowe?
Łożyska stożkowe mają wiele zalet. Do plusów zalicza się przede wszystkim stosunkowo wysoką nośność. Udało się ją zwiększyć, wykorzystując większe wymiarowo i „liczbowo” elementy toczne bez zmiany wymiarów głównych.
Zaletą łożysk stożkowych — szczególnie tych, w których skorygowano styk między elementami tocznymi a bieżniami pierścienia zewnętrznego i wewnętrznego jest eliminacja naprężeń krawędziowych. Są one eliminowane nawet w sytuacji, w której mamy do czynienia z uginaniem się wału lub niedokładnościami w oprawie.
Kiedy montuje się łożyska stożkowe?
Najczęściej łożyska stożkowe montuje się w maszynach, w których występuje obciążenie o charakterze złożonym. Zatem modele stożkowe to świetna alternatywa dla innych komponentów, które nie sprawdzają się przy stosunkowo dużej sile nacisku. Ogólnie łożyska stożkowe montuje się w walcarkach, piastach czy skrzyniach biegów. To właściwie najpopularniejsze aplikacje, w których znajdziesz komponenty stożkowe.
Pamiętaj! Jeśli potrzebujesz produktów, które w trakcie pracy będą musiały przenosić obciążenia osiowe w dwóch kierunkach, sprawdź łożyska dwurzędowe. W aplikacjach, w których występują bardzo duże obciążenia, doskonałą opcją będą stożkowe łożyska wielorzędowe.