Czy konserwacja łożysk jest potrzebna?

Home  /  Blog  /  Czy konserwacja łożysk jest potrzebna?

Opublikowano: Marzec 23, 2020, Autor: , Kategoria: Blog, By , Z Brak komentarzy

Zastanawiasz się, czy konserwacja łożysk jest potrzebna? Czy o komponenty tego rodzaju trzeba jakoś szczególnie dbać?

  1. Bieżąca kontrola łożysk
  2. Odpowiednie smarowanie łożysk tocznych

Aby łożysko skutecznie pracowało, należy nie tylko dobrać odpowiedni rodzaj do aplikacji, ale i w poprawny sposób je zamontować. Ważne są także późniejsze czynności, związane z obsługą, jak i kontrolą stanu technicznego komponentu. Co zatem należy zrobić, by łożysko pracowało bezawaryjnie przez długi czas?

Bieżąca kontrola łożysk

Po poprawnej instalacji łożyska w maszynie należy sprawdzać regularnie jego stan techniczny. Dzięki temu szybciej zauważysz oznaki zużywania się lub zniszczenia komponentu i tym samym zareagujesz, zmniejszając ryzyko wystąpienia nieplanowanego przestoju, generującego wyższe koszty eksploatacyjne. Takie kontrole oprócz sprawdzenia stanu technicznego łożyska, powinny obejmować – jeśli jest taka potrzeba – czyszczenie łożysk. W takim przypadku pamiętaj o tym, by komponent zdemontować w poprawny sposób, by nie uszkodzić żadnego elementu i móc ponownie go po wyczyszczeniu zastosować.

Podczas kontroli warto korzystać ze specjalnych narzędzi, pozwalających na sprawdzenie poziomu szumu, temperatury czy częstotliwości drgań. W pierwszym przypadku. jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniego narzędzia do obsługi łożysk, specjaliści polecają wykorzystać stetoskop. Niestety w dwóch kolejnych przypadkach musimy już skorzystać z dedykowanych urządzeń. Do sprawdzenia poziomu temperatury na rynku można znaleźć specjalne czujniki, natomiast do częstotliwości drgań – analizator widma drgań.

Przechowywanie łożysk

Jeśli ściągamy łożysko, które będziemy chcieli jeszcze wykorzystać, musimy przechowywać je w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim należy schować go w czystym miejscu, nie narażając na ekstremalne temperatury. Według specjalistów optymalna temperatura maksymalnie może wynosić około 25 stopni Celsjusza. Ważna jest także wilgotność względna, która nie powinna przekraczać 60%. Łożysko należy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami, które mogą przeniknąć do jego wnętrza, a zabrudzony smar szybko traci swoje właściwości.

Odpowiednie smarowanie łożysk tocznych

Przy łożyskach ważne jest także wykorzystywanie odpowiedniego środka smarnego wraz z metodą smarowania. Poprawność smarowania łożysk tocznych ma wpływ między innymi ich okres żywotności oraz skuteczność pracy. Ponadto dobrze dobrany smar chroni łożysko przed uszkodzeniem, w tym również zbyt szybkim zużyciem się.

Jeśli zależy Ci na tym, aby komponent przez cały czas zachowywał optymalne warunki pracy, w tym także optymalną temperaturę, musisz stosować tylko i wyłącznie odpowiednio dobrany środek smarny do aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

polityka-zwrownowazonego-rozwoju

CSR