Łańcuchy napędowe w przemyśle – historia

Home  /  Blog  /  Łańcuchy napędowe w przemyśle – historia

Opublikowano: Marzec 16, 2020, Autor: , Kategoria: Blog, By , Z Brak komentarzy

Zastanawiasz się, czy łańcuchy napędowe mają jakiegokolwiek zastosowanie w przemyśle? Rozwiązanie tego rodzaju pojawiło się w latach przed naszą erą i jak się okazuje, jest wykorzystywane po dziś dzień.

  1. Skąd się wzięły łańcuchy napędowe
  2. Ewolucja łańcucha napędowego
  3. Łańcuchy napędowe w przemyśle – dziś

Rozwiązanie, jakim są łańcuchy napędowe, przeszły długą drogę, nim stały się komponentami, które znamy dziś. Zatem wróćmy do czasów, w których wszystko się zaczęło.

Skąd się wzięły łańcuchy napędowe?

Zarówno dziś, jak i kiedyś łańcuchy miały wiele zastosowań. W epoce brązu – bo w tym miejscu rozpoczyna się nasza historia – wiązano jeńców wojennych, niewolników, a także przestępców. Łańcuchy były także wykorzystywane przy tworzeniu zbroi dla żołnierzy. Ale w czasach starożytnych znaleziono dla komponentu zastosowanie, które znamy dziś – przenoszenie napędu. I tym samym łańcuch z ogniwami stawał się częścią na przykład urządzenia do pompowania wody. Rozwiązanie to pojawiło się w I wieku p.n.e. i zostało zapoczątkowane przez rzymianina Marcusa Pollio, który był inżynierem i architektem.

Ewolucja łańcucha napędowego

Łańcuch napędowy na przestrzeni lat ewoluował. Pierwsze komponenty produkowane były z brązu, miedzi i żelaza. Wykorzystywano w procesie produkcyjnym metodę nitowania lub zgięcia. Łańcuchy również pleciono, łącząc tym samym ogniwa. W następnych okresach zmieniono sposób produkowania łańcuchów, wykorzystując metodę kucia, a dokładniej technologię ogniowego zgrzewania. Sposób ten utrzymywał się aż do czasów nowożytnych. Dziś wygląda to już nieco inaczej. Sam proces jest dłuższy, ale daje gwarancję produktów trwałych, kompletnych i skutecznych. Ponadto dzięki ewolucji i rewolucji technologicznej, na rynku możemy znaleźć łańcuchy w różnych wariantach, które dają znacznie więcej możliwości, niż kiedyś. Ta większa ilość różnych modeli uzależniona jest także od rozwoju maszyn i urządzeń przemysłowych, które stawiają coraz to wyższe wymagania.

Łańcuchy napędowe w przemyśle – dziś

Dziś produkcja łańcuchów napędowych jest dłuższa. Do ich wytworzenia producenci również stosują różnorodne metody. Najpopularniejsze z nich to:

  • metoda wytłaczania (na zimno)
  • metoda walcowania (na zimno)
  • metoda tłoczenia
  • metoda wykorzystująca maszynową obróbkę
  • metoda spęczania (na zimno)
  • metoda kuleczkowania
  • metoda wykrawania

Jak dobierana jest metoda? Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać. Sposób tworzenia ma wpływ między innymi na poziom chropowatości elementów łańcucha napędowego.

Jakie łańcuchy dla maszyn przemysłowych?

Na rynku aktualnie można znaleźć łańcuchy napędowe w kilku wariantach. Dla maszyn i urządzeń przemysłowych dedykowane są łańcuchy drabinkowe, zwane również Galla, pierścieniowe – inaczej ogniwowe – oraz płytkowe. Drabinkowe wykorzystuje się przede wszystkim w układach napędowych. Pierścieniowe, odznaczające się najprostszą budową, stosowane są na przykład podczas zimowej, górskiej podróży, by opony nie ślizgały się po zaśnieżonej i zamarzniętej nawierzchni. Płytkowe zaś są wariantem specyficznym i dedykowanym trudnym warunkom, panującym w przemyśle stoczniowym oraz ciężkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

polityka-zwrownowazonego-rozwoju

CSR