Jak dbać o łożyska?

Home  /  Blog  /  Jak dbać o łożyska?

Opublikowano: Listopad 2, 2020, Autor: , Kategoria: Blog, By , Z Brak komentarzy

Jak dbać o łożyska, by te posłużyły maszynie jak najdłużej? Na co należy zwracać uwagę podczas eksploatacji? Czy warto regularnie sprawdzać ich stan techniczny? Odpowiedzi na powyższe pytania – i wiele więcej – znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

  1. Jak przechowywać łożyska?
  2. Czy montaż ma znaczenie?
  3. Prawidłowe smarowanie łożysk
  4. Jak uniknąć korozji łożysk tocznych?

Dziś łożyska toczne dostarcza się w różnych wersjach. Dzięki tej właśnie różnorodności jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie, które spełnia wszystkie wymagania danej aplikacji. A jak wiadomo dopasowane pod każdym względem łożysko toczne nie tylko osiąga pożądane wyniki, ale także gwarantuje wydajną i niezawodną pracę całej maszyny. Dlatego tak ważne jest, by montować tylko i wyłącznie prawidłowo dobrane komponenty. Nierzadko się jednak zdarza, że błąd popełniamy na innym polu. I mimo wykorzystania optymalnego rozwiązania, łożysko szybciej się zużywa lub ulega całkowitej awarii. Przyczyną może być nieodpowiedni środek smarny, nieprawidłowy montaż, a nawet złe przechowywanie produktów. W niniejszym artykule opowiemy w skrócie, jak dbać o łożyska by te pracowały tak długo, jak przewiduje producent.

Jak przechowywać łożyska?

Jeśli nie planujesz montować łożysk tuż po otrzymaniu ich w oryginalnym opakowaniu, specjaliści polecają, by ich nie rozpakowywać. W sytuacji, gdy już to uczyniliśmy lub gdy nie dysponujemy oryginalnym pudełkiem, komponenty powinniśmy umieścić w specjalnym miejscu. Pisząc specjalne miejsce mamy na myśli opakowanie, które doskonale zabezpieczy produkt przed:

    • warunkami atmosferycznymi, które niekorzystnie wpływają na łożysko – np. wilgoć, promienie słoneczne, bardzo niska lub wysoka temperatura”,
    • zanieczyszczeniami – kurz, pył i inne ciała obce.

W przypadku, gdy kupujemy większą partię łożysk, warto przechowywać je w odpowiednim pomieszczeniu – na przykład na magazynie. Stan techniczny produktów bez oryginalnego opakowania poleca się sprawdzać co pół roku. Komponenty nierozpakowane – co 12 miesięcy.

Pamiętaj, by poziom wilgotności w danym pomieszczeniu nie przekraczał 60-70%. Temperatura zaś powinna utrzymywać się między 5 a 25 stopni Celsjusza. Ważne, by poziom obu czynników był przez cały czas na tym samym poziomie.

Uszkodzone opakowanie

Jeśli opakowanie uległo uszkodzeniu, poleca się, by łożysko samodzielnie zakonserwować. Zanim jednak umieścisz komponent w nowym miejscu, warto go dokładnie umyć. Następnie warto użyć specjalny antykorozyjny środek smarny oraz ługowaną naftę. Odpowiednio przygotowane łożysko toczne można zapakować w standardowy papier pakowy lub parafinowy i zabezpieczyć pakunek papierową taśmą.

Czy montaż ma znaczenie?

Oczywiście, że montaż ma znaczenie. Źle założone łożysko kulkowe czy inne toczne nie będzie prawidłowo pracowało. Dodatkowo szybko ulegnie zużyciu. Dodatkowo nierzadko podczas niewłaściwego montażu możemy uszkodzić pewne elementy łożyska. Na przykład powłoki, które w niektórych przypadkach pełnią funkcję izolacyjną i oczywiście gwarantują ochronę przed zużyciem.

Łożyska toczne powinny być montowane przez przeszkolone osoby. Nierzadko warto również sprawdzić instrukcję od producenta i oczywiście stosować do wszelkich jego uwag.

Nie tylko montaż jest istotny – demontaż również. Szczególnie jeśli łożysko toczne będzie wykorzystywane powtórnie. Komponenty powinno ściągać się tak, by podczas procesu nie uszkodzić żadnego elementu. Następnie tuż po demontażu warto precyzyjnie oczyścić łożysko i zabezpieczyć.

Prawidłowe smarowanie łożysk

W większości przypadków łożyska toczne wymagają użycia środka smarnego. Ważny jest zarówno preparat, jak i metoda smarowania. Przed pracą komponentu należy określić także okres dosmarowywania oraz ilość, jaką powinno się cyklicznie wpuszczać do produktu. W łożyskach stosuje się smary plastyczne lub oleje.

Dobry środek smarny to ten, który korzystnie wpływa na tarcie – skutecznie zmniejszając poziom. Preparat powinien także doskonale zabezpieczać łożysko przed zanieczyszczeniami. Wpływ na wybór smaru ma wiele czynników, między innymi temperatura, warunki środowiska, model łożyska czy działające na niego obciążenia. Temat środków smarnych dla łożysk jest bardzo obszerny, dlatego zostanie on zgłębiony w kolejnych artykułach.

Jak unikać korozji łożysk tocznych?

Szczególnie w pełni stalowe łożyska toczne narażone są na występowanie korozji. Dlatego w środowisku korozyjnym warto stosować rozwiązania przygotowane na tego typu sytuacje. Ponadto dodatkowo stosuje się specjalne środki smarny, wyróżniające się odpowiednią odpornością na korozję. Warto też zwrócić uwagę na komponenty wyprodukowane z tworzyw sztucznych, łożyska hybrydowe lub ceramiczne.

Aby skutecznie unikać korozji, nie powinniśmy narażać naszych łożysk na działanie wody. Nawet podczas montażu komponentu zaleca się, by pracownik przeprowadzający instalację, włożył odpowiednie rękawiczki. Pot również może przyczynić się do powstawania w późniejszym czasie korozji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

polityka-zwrownowazonego-rozwoju

CSR