LOTO – jak poprawić poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Home  /  Blog  /  LOTO – jak poprawić poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Opublikowano: Sierpień 14, 2020, Autor: , Kategoria: Blog, By , Z Brak komentarzy

Jak skutecznie poprawić poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy? Odpowiedź jest prosta – wprowadzając system LOTO. Jeśli zastanawiasz się, czym jest i na czym polega LOTO, zapraszamy do lektury.

  1. Co oznacza LOTO?
  2. Na czym polega Lockout Tagout?
  3. Audyt LOTO

Podczas prac naprawczych maszyn i urządzeń przemysłowych, często dochodzi do wypadków wśród pracowników lub pogłębiania się awarii serwisowanych przedmiotów. Dlaczego? Ponieważ urządzenia nie zostały dostatecznie zabezpieczone i pracownik mógł nieopatrznie uruchomić maszynę i tym samym wywołać szkodę. Dlatego podczas konserwacji zawsze należy skutecznie zablokować wszelkie źródła energii. Jak tego dokonać? Wykorzystując rozwiązania amerykańskiej marki Brady!

Co oznacza LOTO?

Nazwa LOTO jest skrótem wyrażenia lockout tagout. Wyrażenie to tłumaczy się jako zablokować i oznaczyć. Zatem w pierwszej kolejności wprowadzając system do swojej firmy, blokujemy za pomocą odpowiednich blokad wszelkie źródła zasilania, by odciąć maszynie prąd. Następnie zablokowane miejsce oznaczamy specjalną etykietą.

Jak widać, sam proces wprowadzenia tego rozwiązania nie jest skomplikowany. Jednakże na początku warto skorzystać z pomocy przedstawiciela Brady, który przeprowadzi audyt LOTO w Twoim miejscu pracy, pomoże dobrać odpowiednie blokady, oznaczenia i przeprowadzi szkolenie Twoim pracownikom.

Na czym polega Lockout Tagout

System lockout tagout niesie za sobą same korzyści. Przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo pracy podczas naprawy, konserwacji, remontu czy czyszczenia maszyny przemysłowej. Stosowanie odpowiednich blokad i oznaczeń zapobiega uszkodzeniom mienia, a także urazom. Minimalizuje także ryzyko pojawienia się błędów podczas prac naprawczych. Dotyczy to na przykład rurociągów, na których warto umieścić oznaczenia, informujące o tym, w którym kierunku płynie ich zawartość.

System LOTO to nic innego, jak czytelna procedura, która skutecznie informuje pracowników, że w tym właśnie miejscu istnieje pewne ryzyko. I że tu właśnie należy zachować szczególną ostrożność, by ustrzec się przed wypadkiem.

Zarówno blokady, jak i oznaczenia nakładane są przez odpowiednie osoby. Na etykietach często podaje się informacje na temat ryzyka, dlaczego maszyna została zablokowana i kto tę blokadę zamontował i może zdemontować. Niekiedy pracownicy podają również daty – szczególnie te, które informują o planowanym terminie zakończenia prac.

Gotowe oznaczenia możesz znaleźć w ofercie Brady. Jeśli zależy Ci na możliwości samodzielnego przygotowywania etykiet o każdej porze dnia i w każdy miejscu, koniecznie sprawdź drukarki etykiet, dostępne w asortymencie wspomnianej marki. Natomiast w przypadku, gdy potrzebujesz specjalnych oznaczeń, wykonanych na zamówienie, skontaktuj się z przedstawicielami Brady. Firma oferuje także projektowanie i tworzenie etykiet na specjalne zamówienie.

Audyt LOTO

Jeśli jesteś zainteresowany wprowadzeniem systemu do swojego miejsca pracy, koniecznie skontaktuj się z nami. Dla nowych klientów audyt LOTO jest procedurą wręcz wymaganą. Cały proces odbywa się oczywiście na miejscu w Twojej firmie. Przedstawiciel na samym początku prowadzi rozmowę z pracownikami, opisuje działanie systemu lockout tagout, przekazuje informacje na temat procedury i pisemne instrukcje. Następnie zwraca swoją uwagę na maszyny i urządzenia przemysłowe, wskazując na punkty krytyczne, które podczas konserwacji należy blokować. Dobiera odpowiednie blokady i pomaga wybrać równie optymalne oznaczenia. Na samym końcu przedstawiciele Brady często przeprowadzają szkolenia dla pracowników. Przekazuje wiedzę również wybranym, którzy będą szkolić kolejne, nowozatrudnione w przyszłości osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

polityka-zwrownowazonego-rozwoju

CSR