Koła zębate w przemyśle

Home  /  Blog  /  Koła zębate w przemyśle

Opublikowano: Kwiecień 16, 2019, Autor: , Kategoria: Blog, By , , Z Brak komentarzy

Koła zębate są bardzo istotne, jeśli chodzi o układ napędowy. Doskonale przekazują ruch obrotowy, a także przenoszą wielkie obciążenia.

 1. Budowa kół zębatych
 2. Do czego służą koła zębate?
 3. Zalety kół zębatych
 4. Jak dobrać koło zębate?
 5. Producent kół zębatych

Jak z każdym innym urządzeniem czy mechanizmem, również i w przypadku kół pasowych zębatych warto wybierać wysokiej jakości produkty, by uniknąć nieplanowanych przestojów i przerw, generujących wysokie koszty eksploatacyjne.

Budowa kół zębatych

Koła zębate składają się z trzech elementów: piasty, zębatego wieńca i fragmentu, zwanego łącznikiem, który – jak sama nazwa wskazuje – łączy obie części. Z reguły produkt dzielony jest na koła walcowe i stożkowe z uwagi na styl ich zębów. Jeśli wybieramy kategorię walcową, mamy do dyspozycji modele proste, skośne, łukowe i daszkowe. W przypadku kół stożkowych na rynku można znaleźć produkty łukowe, skośne i proste. Wybór odpowiedniego modelu zależny jest standardowo od przeznaczenia koła pasowego zębatego.

Na konstrukcję koła zębatego składa się wieniec zębaty zbudowany z – znów jak sama nazwa wskazuje – wieńca i wystających z niego zębów. Pomiędzy zębami zachowana została przestrzeń, zwana wrębami.

Do czego służą koła zębate?

Wysokiej jakości koła zębate Wrocław mają szerokie zastosowanie. Na co dzień spotykamy je w zegarkach, samochodach, samolotach czy w standardowych, domowych urządzeniach i sprzętach AGD. Wykorzystywane są również w ogromnych turbinach czy układach napędowych, w maszynach rolniczych i napędach głównych statków. Oczywiście nie każde koło zębate jest takie samo. Dobrze dobrany produkt do aplikacji daje nam:

 • Równomierne i stałe przenoszenie ruchu;
 • Niezawodność ruchu;
 • Brak hałasu;
 • Ogromne możliwości, jeśli chodzi o eksploatacje;

Zalety kół zębatych

Koła zębate mają wiele zalet. Do tych głównych zaliczane są:

 • Łatwa obsługa;
 • Proste wykonanie;
 • Małe gabaryty;
 • Optymalna konwersacja, która korzystnie wpływa na brak hałasu;
 • Przenoszenie dużych mocy;
 • Równomierność;
 • Stabilność;
 • Sprawność mechanizmów;

Jeśli już o zaletach mowa, to warto również wspomnieć o wadach, które dla niektórych mogą okazać się kluczowe, dla innych mniej ważne. Według specjalistów koła pasowe zębate mają niskie przełożenie na pojedynczy stopień, występuje w nich sztywna geometria i brak jakiejś elastyczności, a także zabezpieczenia przed przeciążeniem. Ponadto, jeśli nie nasmarujemy koła w odpowiedni sposób, ich praca staje się głośna. Niektórzy do wad zaliczają również wysoki koszt. Ale jeśli już decydujesz się na droższy produkt, masz pewność, że jego żywotność będzie dłuższa, zmniejszy się ryzyko wystąpienia nieplanowanych przestojów i tym samym inwestycja szybko się zwróci. A zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł inwestować w rozwój swojej firmy.

Warto również zwrócić uwagę na zalety związane z kształtem zębów. I tym samym zęby proste charakteryzują się prostym wykonaniem, ale do ich minusów zalicza się z reguły głośną pracę. Przy zębach skośnych praca cicha i większa nośność, ale występuje tu siła wzdłużna. Najlepszym rozwiązaniem okazują się modele daszkowe, ponieważ cechują się wysoką nośnością, cichą pracą oraz brakiem siły wzdłużnej, ale sama obróbka i konstrukcja jest skomplikowana.

Aby dobrać odpowiedni rodzaj koła zębatego, warto wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy każdego rozwiązania.

Jak dobrać koło zębate?

Wystarczy określić szerokość, wykonanie koła oraz profil. Wydaje się proste, ale jednak warto skorzystać z pomocy specjalistów, by mieć pewność, że produkt zostanie dobrze dobrany i spełni oczekiwania aplikacji. W przypadku dodatkowych pytań lub problemów z wyborem skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta.

Producent kół zębatych

Na rynku można znaleźć wiele firm, zajmujących się produkcją tego rodzaju produktów. Jednakże największą popularnością cieszą się koła zębate Optibelt, niemieckiej marki powstałej w 1872 roku.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz różnorodną ofertę na koła zębate Wrocław – na przykład równie popularne wśród naszych klientów koło zębate t5 w atrakcyjnej cenie. Ze względu na ogromną ilość asortymentu, jesteśmy pewni, że każdy zainteresowany znajdzie najbardziej odpowiedni model dla siebie. Nie zwlekaj i już dziś sprawdź katalog koła zębate.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

polityka-zwrownowazonego-rozwoju

CSR